Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (MÜSEM) Aile Danışmanlığı Sertifikalı Eğitim Programı (İstanbul ve Ankara)

Aile Danışmanlığı Yönetmeliği Resmi gazetenin 4 Eylül 2012 tarihli sayısında yayımlandı. Psikoloji, Sosyoloji, Çocuk Gelişimi gibi farklı dallardan mezunlara da aile danışmanı olma yolu açan yönetmeliğe göre 300 saati teorik, 120 saati uygulamalı eğitim, 30 saati de süpervizyon olmak üzere toplamda 450 saatlik eğitim süresi yönetmelikle belirlenmiştir.

Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve RiskCenter işbirliği ile açılan  Aile Danışmanlığı Sertifika programı Üniversitenin 2500 kişiden oluşan güçlü kadrosu ve alt yapısı ile Yönetmeliğe bağlı olarak hazırlanan program, alanında en iddialı program içeriği sahip. İstanbul ve Ankara’da açılacak programlara öğrenci kabullerine başlamıştır.

Avrupa ve Amerika’da doktora ve yüksek lisans seviyesinde birçok üniversitede Aile Danışmanlığı dengi ve benzeri birçok farklı programlar mevcuttur. Bakanlığımız öncülüğünde Aile danışmanlığı ülkemizde yeni bir meslek dalı olarak hızla gelişmekte. Aile hekimliği gibi kısa sürede bu mesleğinde yaygınlaşacağına inanıyoruz.  2023 Türkiye’sine sağlam aile yapısı ile girmek için devletimiz bu alanda üzerine düşeni yapmak için 30.000 Aile danışmanı istihdam hedefini basında açıklamış ve bu iddialı hedefe ulaşmak da hükümetin konuya verdiği önemin bir göstergesidir. Kademe kademe yurt geneline

yaygınlaşacak olan Aile Danışmanlığı mesleği ile gençlere yeni bir kariyer alternatifi sunulmaktadır. Atanamayan öğretmenlere ve mesleğini değiştirmek isteyenlere yeni bir  iş alanı açılmakta. Bu konuda görev almak ve gelişime öncülük etmek isteyen arkadaşların MÜSEM öncülüğünde organize edilen sertifika programına katılmaları geleceğe ait en güzel yatırımdır. Marmara Üniversitesinin 125 yıllık birikimi ve eğitimdeki öncü rolü ile sektöre alanında başarı uzmanlar yetiştirmeye güçlü kadrosu ile hazır.

RiskCenter eğitim danışmanlık firması Üniversitenin işbirliği yaptığı bir çok kurumsan sadece bir tanesidir.  MÜSEM’in deneyimli ve değerli kadrosunun öncülüğünde RiskCenter eğitim danışmanlık firması eğitim programının tanıtımı,reklamı,kayıt işlemlerinin takibi ve eğitim programının koordinasyonu şeklinde lojistik anlamda sorumluluk üstlenmiş ve bu konuda Üniversite ile işbirliği yapmaktadır.

Detaylı bilgi için:

AİLE DANIŞMANIĞI HAKKINDA 

Aile danışmanlığı, aileyi oluşturan bireylerin bir araya gelmesi ve paylaştıkları sorunları birlikte çözmeye çalışmaları üzerine kurulur ve bu doğrultuda Aile Yasası çerçevesinde gerçekleştirilen psikolojik danışmanlık hizmetine denir. Aile, soyut bir kavram ancak kendi başına bütüncül ve canlı bir kurumdur. Sağlıklı ve fonksiyonel olan aile ve o ailede yetişen, yaşayan fert hangi toplumda olursa olsun kolaylıkla çevresine uyum sağlar.

Ailenin de, her canlı gibi farklı işlevleri yerine getiren farklı organları, duyuları ve kendi ruhu vardır. Bu işlevsellikler arasında bütünlüğü korumak, günümüzde giderek güçleşmiştir.

Ailenin kendi güç kaynaklarını geliştirmesi – işlevselliğini sağlaması, gerçekçi hedefler edinmelerini, açık iletişim kurmalarını sağlamak, empati kabiliyetlerini geliştirmeye ve kendi yaratıcı çözümlerini ortaya koymaya yönelik hedeflerini gerçekleştirmeye yönelik aile danışmanının desteğine ihtiyaç duyabilmektedirler.

Aile Danışmanlığının Amacı Nedir?

Aile danışmanlığının amacı, aile içinde yaşanan kişiler arası sorunlar olabileceği gibi, tüm aileyi etkileyen ölüm, kronik hastalık, bir aile bireyinin evden ayrılması gibi konularda aile bireylerine destek vermektir. Aile danışmanlığının belirgin ve açık hedefleri vardır. Amaç, ailenin yaşadığı sorunların çözümünün yanı sıra aile bireylerinin birbirlerini daha iyi anlamalarını, belirgin ve esnek sınırlar çizebilmelerini sağlamayı kolaylaştıracak yeni beceriler kazandırmaktır.

Aile üyelerinden herhangi birinin yaşadığı sorunun etkisi tüm aileyi kapsar ve çözüm sürecinde ailenin tümü belirleyici bir rol taşır. İlişkiler açısından sorunları olan insanların, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında, çocuklarla ve aile ile ilgili kişisel veya  kişiler arasındaki sorunların üstesinden daha rahat bir şekilde gelmelerine yardımcı olur.

Eşlerin arasındaki sorunların çocuğu etkilemesi veya çocuğun yaşadığı fiziksel, psikolojik, eğitim sorunlarının aile içi dinamikleri etkilemesi kaçılmazdır. Yaşanan bu sorunların çözümünde aile bireylerine psikolojik destek vermek, aile içi iletişimi güçlendirmek, aile bireylerini birbirlerine duyarlı olmalarını sağlamak aile danışmanlığının amaçlarını oluşturmaktadır.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Danışmanlığı görev ve yetkilerini aşağıdaki gibi belirlemiştir;

a) Aile sistemi içerisinde işlev bozulmalarına neden olan, aile ve bireylerin, bireysel gelişimlerini ve yetiştirilmelerini olumsuz yönde etkileyen, aile yaşam döngüsü ve gelişimsel farklılıklar ile eşler arasında ilişki ve iletişim sorunlarına yol açan, anne baba olarak rol ve sorumluluklarını sağlıklı bir biçimde yerine getirmelerini güçleştiren ve aile üyelerinin psiko-sosyal yapılarını tehdit eden sorunların çözümlenmesinde birey ve aile ile çalışmak,

b) Gerektiğinde aile üyelerini ihtiyaçlarına yönelik diğer ruh sağlığı ve hastalıklarına hizmet veren kurum ve kuruluşlara yönlendirmek,

c) Kişilerin içinde geliştikleri veya işlevlerini yerine getirdikleri aile sistemini veya ilişkide bulundukları diğer sosyal çevreyi değerlendirmeye dayanan ve bu anlayıştan yola çıkarak bireylere, çiftlere veya ailelere sorunlarının çözümüne dönük değişim ve gelişime yönelik hizmetler sunmak,
ç) Aile üyelerinin oturumlardaki etkileşim sürecinin içeriğini raporlaştırmak, d) Aile üyeleri arasındaki çatışmayı yönlendirmek, çatışmanın temelini öğrenmek için çeşitli tekniklerden faydalanmak,
e) Aile üyelerinin savunma mekanizmalarından kurtulmalarına yardımcı olmak,
f) Yorumlama ve yüzleştirme gibi tekniklerle aile üyelerinin olumsuz duygulardan kurtulmaları için yardımcı olmak,
g) Aile üyeleri arasında etkileşim kalıplarının gelişmesi için yardımda bulunmak,
ğ) Aile üyelerinin birbirine karşı olumsuz duygu ve düşüncelerini gidermeye çalışmak,
h) Aile üyeleri arasındaki gizli çatışma odaklarını belirleyerek, etkileşim sürecine akılcılık kazandırmaya çalışmak.
ı) Aile üyeleri arasındaki rol ilişkilerini yeniden düzenlemek.
i) Ailenin bozulan psiko-sosyal yapısının yeniden onarılması için katalizör ve sentezci rolü oynamak. Danışma amacına ulaştıktan ve aile dengesini yeniden kurduktan sonra danışmayı sonlandırmak.
j) Aile kurma niyetinde olan bireylere danışma ve rehberlik hizmetleri vermek.
k) Boşanmış bireylere çocukların bu durumdan menfi etkilenmemesi için önleyici hizmet vermek.
l) Tek ebeveynli ailelere danışma destek hizmeti vermek.

Aile Danışmanlığı Eğitim Programı sonucunda aşağıda belirtilen alanlardan birinde en az 4 yıl eğitim görüp mezun olmuş katılımcılarımız ‘Aile Danışmanı’ ünvanına sahip olurlar.

 • Sosyal Hizmet
 • Sosyoloji
 • Hemşirelik
 • Psikoloji
 • PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik)
 • Tıp
 • Çocuk Gelişimi

Yüksek Öğretim Kurumu tarafından uygun görülen en az üçyüz saati teorik ve yüzelli saati süpervizyonla uygulamalı olmak üzere toplam dörtyüzelli saatlik aile danışmanlığı alanında bir eğitim programını başarıyla tamamlayanlar ve sertifikaya
sahip olanlar aile danışmanı olabilir.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra klinik psikoloji ve aile danışmanlığı alanlarından birinde yüksek lisans/doktora eğitimini tamamlamış olanlar ile tıp fakültelerinin çocuk psikiyatrisi ve psikiyatri alanında ihtisas yapmış olanlar aile danışmanı sayılır ve ayrıca bunlardan Merkezlerde çalışmak için sertifika istenmez.

Meslek Elemanı Başvuru Koşulları Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu veya Üniversitelerin, biri tarafından uygun görülen en az seksen saati teorik ve kırk saati uygulamalı olmak üzere toplam yüz yirmi saatlik eğitim programını başarıyla tamamlayanlar ve/veya sertifikaya sahip olanlar meslek elemanı olabilir. Meslek Elamanı Eğitim Programı sonucunda aşağıda belirtilen alanlardan birinde en az 4 yıl eğitim görüp mezun olmuş katılımcılarımız ‘Meslek Elemanı’ unvanına sahip olurlar.

 • Aile ve Tüketici Bilimleri
 • Sosyal Hizmet
 • Sosyoloji
 • Hemşirelik
 • Psikoloji
 • PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik)
 • Tıp
 • Çocuk Gelişimi
 • Okul Öncesi Öğretmenliği

– Haber  Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinin  www.riskcenter.com.tr internet adresinden alınmıştır.

Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (MÜSEM) Aile Danışmanlığı Sertifikalı Eğitim Programı (İstanbul ve Ankara)’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s