Türkiye’de 66 bin okulda 1 milyonu aşkın öğretmenimiz 18 milyon çocuğumuza hizmet vermektedir.

Öğretmenlerin en büyük eseri insandır. Bu eşsiz eseri yetiştirmek dünyanın en zor işlerindendir, sabır gerekir, sevgi gerekir, yıllara dayanan fedakârlık gerekir. işte bu yüzden, her insan bir emektir. Bu emekte en büyük payı olanlar da öğretmenlerimizdir. 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle, hem burada öğretmen olanların hem de bizi dinleyen tüm öğretmenlerin günlerini kutluyorum.

Türkiye’de 66 bin okulda 1 milyonu aşkın öğretmenimiz 18 milyon çocuğumuza hizmet vermektedir. Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde 842.993 kadrolu 103.223 sözleşmeli ve Türk Eğitim-Sen’in yapmış olduğu araştırmaya göre de 81 ilde 90 bin ücretli öğretmen çalışmaktadır. Öğretmenlerimizin üzerindeki baskılar çok ağırdır, çok şiddetlidir, daha Öğretmenler Günü’nde, o şaşaalı gösterilerin altında öğretmen zannedilerek bir şoföre bir atanmış valinin gösterdiği hakareti unutmadık. Bu, şiddetlerin en büyüğüdür. Bir öğretmene, daha sonra, “Ben bunu öğretmen zannetmiştim.” diyor. Asıl, sayın vali, öğretmenin önünde önünü ilikleyeceksin, saygıya geçeceksin, o, emektir, emek, o, emeğin en yücesidir.

Evet, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bu şiddet en önemli şiddetlerdendir. 2017 yılında fiziksel, sözlü, psikolojik ve cinsel şiddete maruz kalan öğretmenlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 4 artarak yüzde 45’in üzerine çıkmıştır. Öğretmen intiharları hepimizin yüreğini dağlıyor. Atanmayan öğretmen intiharlarının sayısı 56’yı buldu. İki ay önce sözleşmeli olarak göreve başlayan Türkçe Öğretmeni Saadet, okul müdürünün mobbingine dayanamadığı için intihar etti. Göreve başlayamayan, eşinden, çocuğundan ayrı olan sözleşmeli öğretmenlerin intiharının bini bin para.

Atanmayan öğretmenlerle ilgili Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldiğinde, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sözü var, “68 bin öğretmen atanmadı, Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmaz bu.” dedi. Soruyorum: Sayı 700 bine çıktı, 10 kat arttı, bu, size yakışıyor mu Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yakışıyor mu, 700 bin atanmayan öğretmen var.

Öğretmenler eşit işe eşit ücret ister, aynı emeği verir, öğretmeni sözleşmeli, ücretli, kadrolu diye ayıramazsınız, engelli öğretmenleri yok sayamazsınız.

2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldiğinde 9’un 1’inde olan bir öğretmen 17,5 çeyrek altın alıyordu, bugün, yine sizin iktidarınızda aynı derecedeki bir öğretmen ne kadar çeyrek altın alıyor biliyor musunuz? 7,5 çeyrek altın alıyor. Öğretmeni getirdiğiniz nokta budur, öğretmenin seviyesini getirdiğiniz nokta budur.

35 bin öğretmeni ihraç ettiniz. 35 bin öğretmen, mevcut öğretmenlerin yüzde 3,5’ine tekabül ediyor. Bu ihraç ettiğiniz öğretmenlere bugüne kadar ekmek vermediniz, limon da sattırmadınız.

Arkadaşlar, sevgili arkadaşlar, engelli öğretmenler. 657 sayılı Kanun’a göre çalışanların yüzde 4’ünü engelli çalıştırmak zorunda. Peki, 946.,216 öğretmene karşılık gelen nedir? 37 bin engelli çalıştırmak zorunda. Çalışan engelli sayısı kaç biliyor musunuz? 6.956. Atama bekleyen engelli öğretmen sayısı 1.250. Yazıktır, günahtır.

Türkiye genelinde rehabilitasyon merkezinde çalışan öğretmenler açlık sınırının altında köleliğe mahkûm edildi çünkü siz, 2.650 özel okulun sahiplerini yoksulluğa mahkûm ettiniz, öğretmenlerini de açlığa mahkûm ettiniz.


YILDIRIM KAYA (Ankara)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s