IoT nedir? Nesnelerin İnterneti’nin en basit açıklaması

iot

İşte Nesnelerin İnterneti (Nİ) hakkında bilmeniz gereken her şey. Nesnelerin İnterneti veya kısaca “IoT”, İnternet’in gücünü bilgisayarların ve akıllı telefonların ötesine, bir dizi başka şeylere, süreçlere ve çevreye yaymakla ilgilidir.

Nesnelerin İnterneti (IoT) yani  “IoT nedir?” sık  sorulan bir soru. Genel olarak, bu soruya aşırı teknik cevaplar sadece daha fazla kafa karışıklığına neden olur ve  yeni soruları beraberinde getirir. İşte nesnelerin interneti hakkında bilmeniz gereken her şey.

“IoT Nedir?”

IoT ingilizce Internet of Things’in kısaltmasıdır. Yalnızca Google’da “IoT nedir?” diye arattığınızda  gördüğünüz cevapların çoğu gereksiz yere tekniktir. Örneğin:

IOT bilgisayar ve insan etkileşimi  olmadan cihazların bir ağ üzerinden  birbirleriyle etkileşime girerek, birbirlerine veri aktararak haberleşmesi ve  işlem tesis etmesidir.

Bunu okuduysanız ve “yani… ne?” diye düşündüyseniz yalnız değilsiniz. Bu yüzden, bu yazıda, Nesnelerin İnterneti ve sizi nasıl etkileyebileceği konusunda basit bir açıklama sunacağım. Bu yazı, IoT ile yeni tanışanlar ve  başkalarıyla paylaşmak isteyenler için bir kaynak olarak da kullanılabilir.

Konuya girmeden önce, “Nesnelerin İnterneti” ve “IoT” un birbirlerinin yerine kullanılabileceğini ve kullanılacağını unutmayın.

Nesnelerin İnterneti (IoT) Açıklaması: Basit ve Teknik Olmayan

Şu an bu yazıyı nasıl okuyorsunuz? Masaüstü veya düzüstü bilgisayarınızda, cep telefonunda, belki bir tablette olabilir, ancak hangi cihazı kullanıyorsanız kullanın, kesinlikle internete bağlıdır.

İnternet bağlantısı harika bir şey, bize daha önce mümkün olmayan her türlü avantajı sunuyor. Yeterince yaşlı iseniz, akıllı telefonlar çıkmadan önce kullandığınız cep telefonlarını bir düşünün. Yalnızca arama yapıp kısa mesaj gönderebiliyordunuz.  Ancak artık avucunuzun içindeki akıllı telefon ile internete girip herhangi bir kitabı okuyabilir, herhangi bir filmi izleyebilir veya herhangi bir şarkıyı dinleyebilirsiniz. Ve bu sayılanlar sadece akıllı telefonunuz ile yapabildiğiniz şeylerden sadece  en basit olanlarıdır.

Mesele şu ki, nesneleri internete bağlamak  birçok avantaj sağlıyor. Bu avantajları akıllı telefonlarımız, dizüstü bilgisayarlarımız ve tabletlerimizde gördük,  ve bu internete bağlama avantajı diğer bütün araçlar içinde geçerli.

Nesnelerin İnterneti aslında oldukça basit bir kavram,  yani en basit anlamıyla IoT   dünyadaki her şeyi alıp internete bağlamak anlamına geliyor.

Aslında bu anlam karışıklığı,  IOT kavramının çok spesifik ve teknik şekilde tanımlandığı için değil, çok geniş ve esnek bir şekilde tanımlandığı için ortaya çıkıyor olabilir. IoT’da pek çok örnek ve olasılık varken kavramı kafaya sokmak zor olabilir.

Netleşmesi için, nesneleri internete bağlamanın yararlarını anlamak önemli olabilir. Neden her şeyi internete bağlamak  istiyoruz?

Neden IoT Önemlidir?

İnternete bir şey bağlandığında, bu bilgi gönderebileceği veya bilgi alabileceği veya her ikisini birden alabileceği anlamına gelir. Bu bilgi gönderme ve / veya  bilgi alma yeteneği işleri akıllı kılar ve akıllı şeyler iyidir.

Örnek olarak tekrar akıllı telefonları kullanalım. Şu anda, hemen hemen dünyadaki her şarkıyı dinleyebiliyor, her filmi izleyebiliyorsunuz, ama bunun nedeni dünyadaki her şarkının yada filmin telefonunuzda kayıtlı olması değil. Bunun nedeni, dünyadaki her şarkının veya filmin başka bir yerde saklanmasıdır. Ve telefonunuz istediğiniz şarkının veya filmin bilgilerini gönderip  ardından saklandığı yerden bilgileri  alıp kayıt eder veya size saklı olduğu yerde gösterir.

Akıllı olmak için, bir cihazın içerisinde süper bir depoya veya süper bir bilgisayara sahip olması gerekmez. Tek yapması gereken süper depolamaya veya süper bir bilgisayara bağlamasıdır.

Nesnelerin İnterneti’nde, internete bağlı olan her şey üç kategoriye ayrılabilir:

  1. Bilgi toplayan ve daha sonra gönderen şeyler.
  2. Bilgi alan ve ardından hareket eden şeyler.
  3. İkisini de yapan şeyler.

Ve bunların üçüde  birbirlerini besleyen muazzam faydalara sahiptir.

1. Bilgi Toplama ve Gönderme

Bu sensörler demektir. Sensörler, sıcaklık sensörleri, hareket sensörleri, nem sensörleri, hava kalitesi sensörleri, ışık sensörleri olabilir. Bu sensörler bir bağlantı ile birlikte,  çevreden otomatik olarak bilgi toplamamızı sağlayarak daha verimli ve doğru kararlar almamızı sağlar.

Çiftlikte, toprak nemi hakkında otomatik olarak bilgi edinmek çiftçilere bitkilerinin sulanması gerektiğini iletebilir veya sulama ihtiyacı doğduğunda bağlı bir cihazı harekete geçirerek otomatik sulama yapabilir. Çok fazla sulamak hem masraflı hem zararlı olduğu gibi  çok az sulamak  da  bitki ve ürün kaybına neden olabilir. Bu nem ölçer sensörler sayesinde çiftçi, bitkilerinin tam olarak doğru miktarda su almasını sağlayabilir.  Bu da çiftçiler için daha az masraf ve daha fazla verim demektir.

Biz nasıl 5 duyu organımızla  görüp, duyup, koklayıp, tadıp ve dokunup bilgi toplayarak dünyayı anlıyorsak, sensörler de makinelerin  duyu organları olarak onların dünyayı anlamalarına izin veriyor.

2. Bilgi Alma ve Hareket Etme

Makinelerin bilgi edinmesi ve ardından harekete geçmesi ile ilgili çok şey biliyoruz. Yazıcınız bir belgeyi alıyor ve yazdırıyor. Arabanız, arabanızın anahtarlarından bir sinyal alır ve kapıları açar. Örnekler sonsuzdur.

İster “açma” komutunu göndermek kadar basit, ister 3D yazıcıya 3D model göndermek kadar karmaşık olsun,  uzun bir süredir cihaz veya makinelere ne yapmaları gerektiği komutunu uzak mesafelerden verebiliyoruz. Ne olmuş yani?

Nesnelerin İnterneti’nin gerçek gücü ise  yukarıdaki işlerin her ikisini de yapabildiği zaman ortaya çıkıyor. Kendi kendine bilgi toplayan ve gönderen, aynı zamanda bilgi alan ve hareket eden şeyler.

3. İkisini birden Yapmak

Hızlı bir şekilde tarım örneğine geri dönelim. Sensörler, toprak nemi hakkında çiftçiye bitkileri ne kadar sulayacağını söylemek için bilgi toplayabilir, ancak gerçekte çiftçiye ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine, sulama sistemi topraktaki nemin ne kadar olduğuna bağlı olarak otomatik olarak açılabilir.

Siz de  sistemi bir adım daha ileri götürebilirsiniz.  Örneğin sulama sistemi internet bağlantısı üzerinden hava durumu hakkında bilgi alırsa, ne zaman yağmur yağacağını da bilir ve o gün ekinleri sulamamaya karar verir, çünkü ekinler yağmur tarafından sulanacaktır.

Ve iş orada bitmiyor! Sistem ile toprak nemi hakkındaki tüm bu bilgiler; sulama sisteminin mahsulleri ne kadar suladığı ve mahsullerin ne kadar iyi büyüdüğü gibi  analiz edilerek anlamlandırılmak için şaşırtıcı algoritmalar çalıştıracak süper bilgisayarlara gönderilebilir.

Ve bu sadece bir çeşit sensörden elde edilen şeyler. Buna ışık, hava kalitesi ve sıcaklık gibi diğer sensörleri ekleyip toplanacak veriler bu bilgisayarlara aktarıldığında bu algoritmalar çok daha fazlasını öğrenebilir. Onlarca, yüzlerce, binlerce çiftlikten toplanan bu bilgiler ile birlikte, bu algoritmalar mahsullerin en iyi şekilde nasıl yetiştirileceğine dair inanılmaz fikirler üretebilir ve dolayısıyla dünyanın büyüyen nüfusunun gıda sorununun çözülmesine büyük katkı sunabilir.

Nesnelerin İnterneti Tanım?

IOT nedir?: Nesnelerin İnterneti veya kısaca “Nİ” internetin gücünü bilgisayarların ve akıllı telefonların ötesinde bir dizi başka şeylere, süreçlere ve çevreye yaymakla ilgilidir. Bu “bağlantılı” şeyler bilgi toplamak, geri bilgi göndermek veya her ikisini birden kullanmak için kullanılır.

IoT neden önemlidir ? IoT, işletmelere ve insanlara, internetin erişemeyeceği yerlerde kalan nesnelerin ve ortamların yüzde 99’unu daha iyi anlama ve kontrol etme imkanı sunar. Bunu yaparak, IoT işletmelerin ve insanların çevrelerindeki dünyaya daha fazla bağlanmalarını ve daha anlamlı, daha üst düzey iş yapmalarını sağlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s