Paranın sahteliği nasıl anlaşılır

Sahte Parayı Anlama Yöntemleri

Kağıt Kalitesi

Tabii ki sahte paranın anlaşılması için dikkat edilmesi gereken en basit işleyişlerden birisi kağıdın kalitesini test etmektir. Bu noktada da elinizdeki paranın sert, pürüzlü ve soluk olmamasına dikkat edin. Bu gibi durumlar zaten parayı sahte olarak gösteren en önemli detaylar arasındadır.

Atatürk Görseli

Elinizde bulunan parayı ışığa doğru tuttuğunuz zaman Atatürk görseli olup olmadığına da özen gösterin. Çünkü sahte paraların büyük bir kısmında gizli kalmış Atatürk görseli olmaz. Bu noktada da mevcut paranın sahtelik durumu da daha net bir şekilde anlaşılmış olur.

Parlak Emniyet Şeritleri

Banknotlarda parlak emniyet şeritleri yer alır. Bu bir paranın sahte olup olmadığının en önemli kanıtlarından birisidir aslında. Bu da genel olarak baktığımızda da bir paranın gerçeklik düzeyini net bir şekilde belirlemektedir.

Holografik Şerit

Bir paranın belli başlı kısımlarında holografik şeritler bulunur. Bu şeritleri de ışığa tutarak keşfedebilir, bu sayede de paranın sahte olup olmadığını rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

Kabartma Baskısı

Her ne kadar son zamanlarda sahte para üretimlerinde bu durumun üzerine de düşülse de,  yine de birçok sahte parada kabartma baskısı olmaz. Bu da sizlerin mevcut dolandırıcılık durumunu kısa bir süre içerisinde fark etmenizi sağlamış olacak. Sistemli bir şekilde de bu tarz detayları göz önüne alarak ilerlemeniz de her zaman yarar olacaktır.

Paranın Renk Değiştirmesi

Paranızı ışıkların farklı şekilde ilerlediği ortamlara taşıdığınız zaman farklı farklı renklere büründüğünü fark etmiş olacaksınız. Bu da gerçek paranın aslında ne denli sistemli bir şekilde basılmakta olduğunu da kanıtlamaktadır. Bu da sizlerin sahte ile gerçek para arasındaki ayrımınızı güçlendirmiş olacak.

Ultraviyole ile Kontrol

Sahte olmayan bir paranın ultraviyole ışınları altında kırmızı, mavi veya sarı renkte parlama yapar. Emniyet şeridinde UV ışığı altında banknotun 5 ve 10 TL’de mavi, 20 ve 50 TL’de kırmızı, 100 ve 200 TL’de ise sarı renkte parlama yapması gerekir.

Mikro Yazılar

Paraların ön ve arka taraflarında mikro formatın da yazılmış çok küçük yazılar bulunmaktadır. Bu yazıları da kontrol ettiğiniz zaman bir paranın sahte olup olmadığını gayet hızlı bir şekilde anlayabilirsiniz. Tüm bu aşamalar ve detaylar sayesinde sizler sahte para kontrol düzeyini belli bir dengede sürdürebilirsiniz.

Ülkemizde bulunan vatandaşlarımızın dolandırılmalarının büyük bir kısmı kalpazan adı verilen piyasaya sahte para süren kişilerin eliyle gerçekleşmektedir. Bayram, yılbaşı ve özel günleri kollayan birçok dolandırıcı kişiler piyasaya sahte para sürerek insanların emeklerini baltalamaktadırlar. Durum böyle olunca ister istemez birçok sıkıntının yaşanmasına sebep olunmaktadır. Vatandaşları sürekli uyaran emniyet yetkilileri bazı durumlarda kendilerinin önlem alabilmesi adına sahte paraların ayırt edilmesi hususunda gereken hassasiyeti göstermelerini dile getirmektedirler. Bu bağlamda birçok vatandaşın henüz anlayamadığı sahte para nasıl anlaşılır, sorusuna yanıt verebilmek için bazı hususları dile getirdik.

Bir paranın sahte olduğunun anlaşılması noktasında bilinmesi gerekenler;

Sahte paranın kağıdı ile gerçek paranın kağıdı arasında büyük farklar bulunur. Gerçek para pamuk elyafı adı verilen kumaştan yapılırken, sahte para bildiğimiz düz kağıttan üretilir.

Sahte paranın üzerinde bulunan renk uyumu genellikle soluk renkli olurken, gerçek parada bu durum daha canlı renklere sahip olunması ile ayırt edilebilir.

Gerçek paranın üzerinde birçok kabartma bulunmaktadır. Sahte paranın üretiminde ise düz kağıt üzerine baskı yapıldığından ayırt edilebilir.

Gerçek paranın üzerinde bulunan portreler genellikle çok belirgin bir çizgilere ve canlılığa sahipken, sahte paralarda bu durum ise tamamen soluk renklerin hakim olduğu bir görünüme sahiptir.

Paranın üzerinden bulunan renk liflerine gelinecek olunursa, bu lifler gerçek paranın hamurunun üzerine farklı renklerde oluşturulup ve bu renklerin ultraviyole cihazları görülebilmesini sağlamaktadır. Sahte parada böyle bir durum söz konusu değildir.Paranın sahteliği nasıl anlaşılır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s