Öksürükten Kurtulmanın Kolay Yolu

Öksürüğe ne iyi gelir
Öksürüğe ne iyi gelir

Hastalıklar en çok kış mevsiminde yaşanıyor. Kış aylarında soğuk algınlığından gribe, üst solunum yolu enfeksiyonundan farenjite kadar pek çok hastalığın yaşattığı ortak sıkıntı ise öksürük oluyor. Bazen 3 haftaya kadar uzayabilen öksürük, günlük yaşam kalitesini düşürmekle kalmayıp, kaliteli bir uyku süreci yaşanmasının da önüne geçebiliyor. İşte bu noktada öksürüğe ne iyi gelir sorusunun yanıtı aranıyor.

Öksürüğün Nedeni Araştırılmalı!

Öksürük şikayeti başladığında pek çok kişi eczaneden öksürük şurubu ya da benzeri ilacı alarak gelişigüzel kullanma gibi büyük bir hata yapıyor. Eğer öksürüyorsanız, yüksek olasılıkla bu bir hastalığın belirtisidir. Dolayısıyla hastalığınızın araştırılması ve tedavi edilmesi gerekir. Tedavi sonrasında öksürük zaten kendiliğinden geçecektir. Öksürme şikayetine sahip olanların mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir.

Öksürüğün ne kadar sürdüğü, kuru olup olmadığı, balgamlı olup olmadığı, günün hangi saatlerinde daha fazla aktifleştiği gibi pek çok unsur, mevcut hastalığa dair semptom olarak kabul ediliyor. Çünkü aslında bir mide rahatsızlığı olan reflü dahi öksürüğe sebebiyet verebiliyor. Hatta bazı psikolojik sıkıntıların dahi öksürüğe sebebiyet verdiğini biliyor musunuz?

Öksürüğe ne iyi gelir

Öksürüğe Karşı Bunları Yapın!

Öncelikle mutlaka sağlık kuruluşuna giderek tedavi olmanız gerektiğini hatırlatalım. Öksürükten kurtulmak için tozlu ve kirli ortamlardan uzak durmanız gerekiyor. Bol miktarda C vitamini almaya da özen göstermelisiniz. Günlük sıvı alımınızı bir miktar arttırabilirsiniz. Günde 2,5 litre su içmenin, öksürük şurubundan daha etkili olduğu biliniyor. Gün içerisinde ılık su içerek boğazınızın tahriş olmasını önlemeye çalışın. Düzenli yürüyüşün de öksürüğü azalttığı kanıtlandı.

Gün içerisinde ayva tüketmeye de özen göstermelisiniz. Ayrıca bitki çayları da şikayetinizi yok etmeye yardımcı olabilir. Hangi bitki çaylarını tüketmeniz gerektiği bilgisine, Memorial Hastanesinin internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Web adresinde öksürük her yönüyle ele alınmış. Öksürüğün nedenleri, kurtulmak için yapmanız gerekenler, tüketmeniz gereken yiyecekler hakkında oldukça detaylı bilgi bulunuyor.

Bu arada çocuklarda öksürük nedenleri hakkında da söz konusu adresten gerçek bilgilere ulaşılabilir. Memorial web adresinde, bebeklerde bazı aşıların öksürüğe karşı koruma sağladığı ve bu aşıların ne zaman yaptırılması gerektiği gibi önemli bilgiler de yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s