Edip Yüksel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmede yönelteceği tavsiyeler.

1. Hakaret, özellikle kamu görevlilerine hakaret, suç olmaktan çıkarılmalı. Hakaret davalarının hepsi iptal edilmeli.
2. Birlik ve bütünlük havası yaratılmalı. CHP, MHP ve HDP’ye oy oranlarına göre bakanlık verilmeli.
3. Haklarında yolsuzluk şaibesi olan hiç kimse korunmamalı.
4. İhalelerde yolsuzluk ve şikelerin önlenebilmesi için muhalif müfettişlere açık olmalı.
5. Tarikatların örgütlü olarak devlet kurumlarına sızması engellenmeli. Tarikat liderlerinin Allah adıyla kandırarak örümcekler gibi saf insanları karanlıkta sinek gibi avlayıp robotlaştırmalarını engellemek için tarikat ve cemaat liderlerine ayda bir ateistlerle ve dini muhaliflerle tartışma zorunluğu getirilmeli.
6. Diyanet İşleri Başkanlığın lağvedilsin. İmamlara, müezzinlere verilecek maaş Üniversite öğrencilerine burs olarak verilmeli. Camilerde portatif masalar koymalı ve namaz öğle ile ikindi arasında açlara, yoksullara yemek verme için kullanılmalı.
7. Milyonlarca işsizin ve yoksulun yaşadığı bu ülkede ABD’nin Beyaz Sarayını büyüklük ve şatafatta defalarca sollayan 1650 odalı AkSaray çeşitli bilim alanlarında araştırmalar ve buluşlar yapacak bilimsel kurumlara ve üniversitelere devredilsin.
8. Ülkeye hiçbir yararı olmayan, sadece düşmanlık oluşturan Topçu Kışlası yaptırma sevdasından vazgeçilsin.
9. Şehirlerde yeşil alanlar ve çocukların oynayacağı parklar arttırılsın.
10. İktidarı devraldığınız yılda Türkiye’nin en çok kar eden 10 şirketinden 4’ü banka iken, iktidarınız döneminde bu rakam 7’ye çıktı. Halkın emeğini sömüren faize karşı sadece sözlü mücadele değil, ciddi bir mücadele göster.
11. Otuz dört OECD ülkeleri arasında GINI katsayısı en yüksek olan üç ülke arasında yer alıyor Türkiye. Yani Şili ve Meksiko’dan sonra varlık dağılımı en adaletsiz ülkelerden birisi. Bu adaletsizliğin, bu kafirliğin bitmesi için ciddi ve acil adımlar atılmalı. Her vatandaşın aş, iş, ev ve eş ihtiyacı zaruri ihtiyaç olarak karşılanmalı.
12. Okullardan din dersi kaldırılsın; yerine kritik ve yaratıcı düşünme ve felsefe dersleri konsun. Ayrıca orta ve lise öğrencilerini buluş yapmaya teşvik için okullarda mucitler kulübü kurulsun ve yıllık yarışmalarla desteklensin.
13. Laik, federal, sosyal demokrat bir cumhuriyet için düzenlediğimiz Barış Yurdu Anayasası taslağı ciddiyetle incelensin ve yeni anayasa için istifade edilsin.
14. Barış sürecini yeniden başlat; ama taraflar arasında gerçekleşen konuşmalar ve tartışmalar tamamıyla saydam olmalı ve TRT’de yayınlanmalı. Federal bir sistem oluşturulmalı ve lazlara özerklik verilmeli. Çözüm askeri değil, politik, ekonomik ve psikolojiktir. Suriye’de özerk bir Kürt bölgesi oluşması için destek olunmalı. Irak’ın Kuzeyindeki Kürtlerle kurulan dostça politik ve ticari ilişki bu bölgeyle de kurulmalı…
15. Ortadoğuya lider olmak hevesinden vazgeçilsin. Hamasetle dış politika yürütülmesin.
16. Tek adam yaratma sevdasından vazgeçilsin. Medyada muhalefetin sesi kısılmasın. Medya iktidarın desteğiyle bir propaganda aracı olarak kullanılmasın. Medyanın daha objektif ve bağımsız olması için gerekenler yapılsın.
17. Cumhurbaşkanı ayda bir, başbakan da haftada bir muhalefet liderleriyle birlikte ülke sorunlarını canlı bir televizyon programında muhalefet gazetecilerinin önünde en az iki saat yüz-yüze tartışsın ve bu adet haline gelsin.
18. Sultanlık ve şeytani hilafet özendirilmesin. Tahtları için beşikteki kardeşlerini bile boğan, köleci, emperyalist sultanlar gençliğe rol modeli olarak sunulmasın. Tarih kitaplarındaki palavralar tespit edilip düzeltilerek 500 sayfalık kitaplar 50 sayfaya indirilmeli.
19. Trafik sorunun çözümü için yaratıcı ve radikal projeler üretilsin. Bunun için dünya çapında yarışma açılsın.
20. Türkiye’de ekmeklerin içine protein ve sağlıklı dozda potasyum, magnezyum dâhil vitaminler eklensin.
21. Evde kalan erkekleri ve kadınları evlendirmek için Evlendirme Bakanlığı kurulsun.
22. Kadınları diri diri karanlığa gömen, sosyal ve ekonomik ilişkilerini sıfırlayarak erkeğe köle yapan peçe yasaklansın.
23. Kamu kuruluşlarına, meydanlara, caddelere, köprülere, binalara ve camilere verilmiş olan sultan, padişah, politikacı isimleri doğal isimlerle, bilimsel kavramlarla değiştirilsin.
24. Minarelerden günde bir saat klasik müzik yayını yapılsın.
25. Rüşvet alanlar sokakta rezil edilmeli ve onları ifşa eden vatandaşlara rüşvetçinin 3 maaşı ödül olarak verilsin.
26. Klaksonlara sayaç takılmalı ve her klakson kullanılışında yarım litre benzin parası miktarında ceza otomatik olarak yazılsın.
27. Tüm devlet dairelerinin kapısında “Devlet vatandaşın hizmetçisidir ama yine de devlet sağlığınız, özgürlüğünüz, mutluluğunuz ve hatta hayatınız için zararlı olabilir. Dikkat!” uyarısı asılsın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s