Kurtuluşa giden yol (Ata Yolu) restore edilerek turizme kazandırılıyor

Kurtuluşa giden yol ata yoluGazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için çıktığı Samsun’dan sonra devam ettiği güzergah olan “Ata Yolu”nun ilk yarısı tamamlandı.
Samsun Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Atatürk’ün Samsun’dan başlattığı milli mücadelenin ilk yolculuğunu gün ışığına çıkarmaya çalışan Büyükşehir Belediyesi, Büyük Önder’in Havza’dan Amasya sınırına kadar geçtiği 2,5 kilometrelik tarihi yolu koruma altına alarak gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyor.
Güzergah üzerindeki kültürel eserleri, rotayı turizm ögesi haline getirmek isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Havza-Suluova arasındaki beton yol çalışmalarının tamamlandığını, ihalesi yapılarak inşaatı devam eden Ata Yolu Kemer Köprüsü’nde de çalışmaların sürdüğünü bildirdi.
 kurtulusa-giden-yolun-ilk-yarisi-tamamlandi
“Milli mücadelenin ilk güzergahını doğal haliyle koruyup turizme kazandıracağız”
Turizmin en önemli ögesi olacak proje ile ilgili değerlendirmede bulunan Yılmaz, şunları kaydetti:
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gelişinden Amasya’ya geçişine kadar olan süreçte kullandığı gerçek yol, maalesef gerektiği şekilde korunamayıp, tanıtılamadı. Bu nedenle Ata Yolu rotasını koruyup hem günümüz insanlarına hem de gelecek nesillere tanıtmak, anlatmak ve miras bırakmak için çalışmalar başlattık. Uzun zamandır Ata Yolu ile ilgili yoğun mesai harcıyoruz. Güzergah üzerinde yer alan menfez, köprü, han, sanat yapıları ve 1919’dan günümüze ulaşan konut kalıntıları tespit ederek, kültürel ve doğal yapıların korunması ve turizme açılması için çalışma yürütüyoruz. Milli mücadelenin ilk güzergahını doğal haliyle koruyup turizme kazandıracağız.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s