14 TL’lik gecikmiş ödeme için acil şubeye yönlendiren bir banka!

finansbank

10Aralık 2014 günü öğleden sonra 03122918426 nolu telefondan arayan bir bayan, “Finansbank’tan arıyorum. Konuşmalarımız kayıt altına alınıyor. Güvenlik açısından sizden bazı bilgileri teyit için….” derken  ben  hemen; “Hayır bilgi filan vermek istemiyorum!” dedim.  Bunun üzerine o da; “Tamam o zaman! Ancak acil bir durum, bu nedenle en yakın şubemize gidiniz” dedi. Ben nedir bu acil durum deyince “Güvenlik bilgilerinizi vermediğinizden söyleyemem.” diyerek restime rest çekti.

Resti görünce önce internetten bu numaranın kime ait olduğunu araştırdım. Finansbank’a ait olduğuna dair  bir kayda rastlayınca en yakın şubeye gittim. Tabiki müşteri temsilcisiyle görüşmek için numara alınması gerektiğini düşünerek numara aldım. Numara alırken etkisi varmı bilmem ama kredi verirken veznede  bekletmediklerini bildiğimden kredi işlemleri için numara aldım. Bir şey alırken  normalinde sıraya girmeniz gerekirken bankalardan para almak yani kredi çekmek için sıra yok ancak parayı geri  vermeye gelince sıraya giriyorsunuz.

Neyse numarayı aldım. 5 dakika ya bekledim ya beklemedim sıra geldi. Gittim ve “reste rest” olayını anlattım. Bayan hangi numaradan aradıklarını sordu. Numarayı verince, “Bizim Ankarada şubeler dışında herhangi bir birimimiz yok. Bilgilerinizi vermediğinize iyi etmişiniz” dedi. Hesap bilgilerimi kontrol etti ve 120 TL civarında hesabımın ekside olduğu başka da bir sorunun olmadığını söyledi. Döndüm geri gettim. Finansbank’ın internet sitesinden durumu izah ederek Ankara kodlu numaranın bankalarına ait olup olmadığını sordum.

Ertesi gün 11 Aralık 2014 saat 17:15 gibi 02165244565 nolu telefon numarasıyla Finansbank’tan yine aradılar. İki gün peş peşe Finansbank’tan arıyorum diye dolandırıcıların arayacağı kadar şanssız biri  olmadığımdan, ayrıca bir gün önce bankaya  mesaj atmış olduğumdan bu sefer arayan kişiye güvenlik bilgilerimi verdim. Bunun üzerine arayan bayan, “Dün sizi aradıklarında güvenlik bilgilerinizi vermediğinizden size bilgi verememişler. Uğradığınız şubede size yeterli açıklama yapamamış. Ek kredili mevduat hesabınızın 14 TL’lik asgari ödemesinin günü geçmiş! Bu ödemeyi ne zaman yapacaksınız?” diye sordu. Ben de “O borç hesap işletim ücretinden kaynaklanan borç, benim borcum değil….” filan derken bayan biraz sinirlendi. Ve “O zaman şubenize giderek durumu belirtin.” der demez bende “Şube İstanbulda ben Antalya…” dedim. Oda tamam ben durumu ilgili arkadaşa ileteceğim diyerek telefonu kapattı.

Özetle:

  1. Çok acil şubenize gidin denince kendi kendime; bir yerden bana para gelmeyeceğine göre ayrıca gelse bile banka acil deyip beni aramayacağına göre kesinlikle acil olan şey benim lehime değil aleyhime olan bir sorundur diye düşündüm.
  2. Ankara kodlu numarayı arayınca Finansbank Bireysel İzleme Birimi diye telesekreter çıkıyor. Bu birimi Finansbank’ın internet sayfasında araştırdım ancak böyle bir birim bulamadım.
  3. 14 TL’lik gecikme için insan aramaya üşenir, ancak bu 14 TL’yi tahsil etmek için bir banka çok acil deyip şubenize uğrayın diyor. Bu arama üzerine Ankara veya Antalya’dan biri kalkıp İstanbul’da ki hesabının bulunduğu şubesine gitse, perişanlığı  yada zaman kaybı bir kenara 14 TL ödemek için 140 TL yol parası verecek.
  4. 180 gün Hareketsiz hesaplardan hesap işletim ücreti alamıyorlar. Bu bankadan konut kredisi çektiğimden her ay içeriden taksitlerimi ödüyorum. Bir keresinde veznedeki kişi 5 TL’ para üstünüzü de hesabınıza aktarıyorum demişti. Bende o an aklıma gelmediğinden aktar demiştim. Şimdi düşününce hareketsiz hesabımı hareketli hale mi getirdim acaba??
  5. Bu 14 TL’yi ödeyeceğim ama bunun ödenmesi de hareketsiz hesabı hareketli hale mi geçirir bilemiyorum.

Ancak Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik“de yer alan;

  • Madde 10’nun 7. fıkrasında yer alan:  “Belirli süreli kredi sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, bu hesaba ilişkin herhangi bir ücret alınamaz. Bu hesap, finansal tüketicinin aksine yazılı talebi olmaması hâlinde kredinin ödenmesi ile kapanır.”
  • ve  Madde 13’ün 2. fıkrasında yer alan:“Kesintisiz olarak, en az yüzseksen gün süreyle hiçbir hesabı hareket görmeyen finansal tüketicilerden bu süre zarfında hesap işletim ücreti alınamaz. Tahsil edilemeyen hesap işletim ücreti, tahakkuk tarihinden itibaren en fazla son oniki aylık dönem için sonradan tahsil edilmek üzere bekletilebilir. Bu dönem zarfında hesap işletim ücretlerinin tahsili için icra takibi yapılamaz, anılan oniki aylık dönem sonunda hesap işletim ücretlerinin tahsil edilememesi hâlinde ise buücretler iptal edilir. Finansal tüketici, hesap işletim ücretinin tahsili amacıyla kredilendirilemez.”

hükümleri ile bankalara hesap işletim ücretini alabiliyorsan al  ama icraya gidemezsin denmiş. 🙂 Bu nedenle bankalar bu hesap işletim ücretini tahsil edebilmek için müşterilerini telefonla sık sık arayıp rahatsız edecek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s