Hükümet: “Kamu kesiminde çalışanların tamamının aslında gelir seviyeleri düşük.!”

Mustafa Elitas

Bakın, şu anda 26 milyon insan çalışma hayatında. Türkiye’nin nüfusu 77 milyon derseniz her aileye de çalışırsanız 3 kişilik bir aileden 1 tanesi çalışıyor demektir bütün bunları böldüğünüz takdirde. Şunu ifade etmek istiyorum: Türkiye’de çalışan sadece öğretmenlerin değil, çalışan, kamu kesiminde çalışanların tamamının aslında gelir seviyeleri düşük ama bunlar imkânlar doğrultusunda.

Açık bir şey ifade etmek istiyorum size: Yani “Öğretmenlerin maaşlarını olağanüstü arttırdık, memurların maaşlarını şu noktaya doğru getirdik.” değil, “Mevcut imkânlar çerçevesinde, 2002 yılından bugüne gelen süre içerisinde baktığımızda, en iyi şekilde hem emekli maaşını hem çalışanların maaşını satın alma gücü yönünden en iyi hâle getiren iktidar bizim iktidarımız.” diyoruz.

Bu rakamla bir örnek vereyim size: 2002 yılında Türkiye’nin bütçesi yaklaşık 100 milyar liraydı. Bütçe içerisindeki ücretlere giden pay yüzde 20’ydi. Yani bu ülke 100 milyar liranın 20 milyar liralık kısmını memur maaş ve ücretleri olarak veriyordu. Şu anda Türkiye’nin bütçesi yaklaşık 500 milyar lira. Bütçeden ücretlere ve maaşlara ayrılan kısım yüzde 30 olmuş, 150 milyar lira. O günden bu tarafa on iki yılda ücretlere olan kısmı 7 misli artmış. Cumhuriyet tarihi boyunca 400 bin öğretmen alınmış, AK PARTİ iktidarı döneminde 450 bin öğretmen alınmış.

Alıntı: Mustafa Elitaş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s