Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama tam, eşit ve etkin katılımları ile hizmetlerden diğer bireylerle eşit biçimde faydalanmaları!

köpek engelli

59’uncu Hükûmet döneminde kabul edilen 5378 sayılı Özürlüler Kanunu’nun geçici 2 ve geçici 3’üncü maddeleri gereğince 7 Temmuz 2012’ye kadar, kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerin engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama tam, eşit ve etkin katılımları ile hizmetlerden diğer bireylerle eşit biçimde faydalanmalarını sağlayacak tüm fizikî düzenlemelerin yapılması hükmedilmişti.

5378 sayılı Kanun’un 2005 yılındaki görüşmelerinde engelli vatandaşlarımıza mevcut Hükûmetin vermiş olduğu önem dile getirilmiş ve kanunla, onların evden çıkmalarının, gerek sosyal hayata gerek çalışma hayatına girmelerinin sağlanacağı sözü verilmiştir. Engelli vatandaşlarımıza yönelik bu yerine getirilmeyen sözler ve vaatler hâlen TBMM tutanaklarında mevcuttur.

Aradan yedi yıl gibi uzunca bir süre geçmiş ve geldiğimiz noktada, engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama tam, eşit ve etkin katılımları ile hizmetlerden diğer bireylerle eşit biçimde faydalanmalarını sağlayacak gerekli fiziki düzenlemeler yerine getirilememiş ve kendileri lehine olacak gelişmeleri ve 2005 yılında verilen sözleri umutla bekleyen engelli vatandaşlarımız âdeta evlerine hapsedilmişler ve Hükûmet tarafından kendileri için verilen sözlerin yerine getirilmemesinin hüsranını yaşamaktadırlar.

Hükûmetin, bu önemli ve yaşamsal konuyu samimiyetsiz ve duyarsız takip ettiğini, bugüne kadar yapılanlardan da görmekteyiz. Şöyle ki, konu hakkında, 2006/18 sayılı, Başbakanın imzasını taşıyan Başbakanlık Genelgesi yayınlanmış ancak sonuçları takip edilmemiştir. Yine, 12/8/2008 tarihli Başbakanlık talimatına ve Aile ve Sosyal İşler Bakanlığının 81 il valiliğine gönderdiği 12/12/2011 tarihli yazısına rağmen, bu alanda hâlen gerekli adımları gerek kamu kurum ve kuruluşlarının gerekse yerel yönetimlerin atmadığını üzülerek görmekteyiz.

5378 sayılı Kanun engellilerimiz için yapılması gerekenleri hükmetmesine rağmen, bugüne kadar yerine getirilmeyenlerin takipçisi olması gereken Hükûmet, bunun yerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda, Haziran 2012’de 6353 sayılı Kanun’un görüşmeleri sırasında vermiş olduğu önergeyle, 5378 sayılı Özürlüler Kanunu’nun Geçici 2 ve Geçici 3’üncü maddelerinin süresini, bir yılı kanun marifetiyle, iki yılı da ilgili bakanlık eliyle olmak üzere üç yıl daha erişebilirlik standartlarının uygulanmasını ertelemiş ve engelli vatandaşlarımızı evlerine mahkûm etmiştir.

Tüm bu bilgiler çerçevesinde, engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama tam, eşit ve etkin katılımları ile hizmetlerden diğer bireylerle eşit biçimde faydalanmalarını sağlayacak tüm fiziki düzenlemelerin bu alanda en büyük sorumluluk sahibi olan TBMM tarafından tespit edilmesi, alınacak önlemlerin ivedi olarak belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılması gerekmektedir.

Alıntı: TBMM 26.11.2014 TUTANAK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s