6495 Sayılı Kanun ile Kamu Denetçiliği Kurumuna diğer kurumlardan personel görevlendirilmesi.

TBMM’de kabul edilen 6495 sayılı Kanunun aşağıda yer alan 54. maddesi ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların Kamu Denetçiliği Kurumunda görevlendirilmesine imkan tanınmaktadır. Bu madde kapsamında diğer kurumlardan  toplam 30 kişi süreli bir şekilde Kamu Denetçiliği Kurumunda görevlendirilecektir. Her ne kadar görevlendirme şekli süreli bir şekilde düzenlenmiş gibi görünse de emekliliğe kadar  bu görevlendirme süresinin devam etmesi mümkündür.

6328 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde yapılan  değişiklik  aşağıdaki şekildedir.

MADDE 54- 14/6/2012 tarihli ve 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanununun 28 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 28- Merkezî yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde, sosyal güvenlik kurumlarında, mahallî idarelerde, mahallî idarelerin bağlı idarelerinde, mahallî idare birliklerinde, döner sermayeli kuruluşlarda, kanunlarla kurulan fonlarda, kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlarda, sermayesinin yüzde ellisinden fazlası kamuya ait kuruluşlarda, kamu iktisadi teşebbüsleri ile bunlara bağlı ortaklıklar ve müesseselerde çalışanlar ile hâkim ve savcılar, kendilerinin muvafakatları alınmak kaydıyla Kurumda görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilenlerin sayısı Kamu Denetçiliği Uzmanı kadro sayısının yüzde yirmisini aşamaz ve bu şekilde yapılacak görevlendirme süresi iki yılı geçemez. Ancak ihtiyaç hâlinde bu süre bir yıllık dönemler hâlinde uzatılabilir. Kurumun bu konudaki talepleri, ilgili kurum ve kuruluşlarca on iş günü içinde yerine getirilir. Bu şekilde görevlendirilen personel, kurumlarından aylıklı izinli sayılır. Bu personelin izinli oldukları sürece memuriyetleri ile ilgileri ve özlük hakları devam ettiği gibi, bu süreler yükselme ve emekliliklerinde de hesaba katılır ve yükselmeleri başkaca bir işleme gerek duyulmadan süresinde yapılır. Bunların Kurumda geçirdikleri süreler, kendi kurumlarında geçirilmiş sayılır.”

6495 Sayılı Kanun ile Kamu Denetçiliği Kurumuna diğer kurumlardan personel görevlendirilmesi.’ için 3 yanıt

  1. Ben de şahsım adına bu görevi üslenmek isterim.TCDD Limanlar Dairesi H.paşa
    limanında Mühendis olarak çalışmaktayım.Kamu deneticisi Uzmanı olmak iste-
    rim.Saygılarımla.

  2. Ben Türkiye Halk Sağlığı Kurumunda Programcı kadrosunda çalışmaktayım.Kendi kadromda veya Kamu denetçisi uzmanı olarak çalışmak isterim.Saygılarımla

  3. Buraya yazınca oluyor yani, bu kadar kolay mı?? Yukarıdaki mühendis ve programcı arkadaşlara gülsem mi yoksa bunca sene okumuş olmalarına ağlasam mı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s