Kamu Denetçiliği Kurumu İlk Bir Aylık Süreç Değerlendirmesi

“Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu, Kurum Uzmanlarıyla İlk Bir Aylık Süreci Değerlendirdi ” başlıklı Kamu Denetçiliği Kurumu sitesinde yer alan haber şu şekilde:

Uzmanlar Toplantısı Sayıştay Ek binasında yapıldı. Toplantıda Kamu Denetçiliği Kurumu uzmanlarına değerlendirmelerde bulunan Kamu BaşdenetçisiM.Nihat Ömeroğlu, insan hakları ile temel hak ve özgürlüklerin korunması noktasında Kurum uzmanlarına büyük iş düştüğünü kaydederek, “Sizlerin göstereceği yoğun zihinsel faaliyet sonunda Kamu Denetçilerine sunacağınız raporlar, kararlarımızın omurgasını oluşturacaktır.” diye konuştu.

Ömeroğlu, Kurumun temel amacının idarenin iyi yönetimini sağlamakla birlikte “temel hak ve özgürlükleri” korumak, bu konuda AB standartlarını aşmak olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet tarihinde uygulanan ilk ombudsmanlık kurumu olmaları nedeniyle uzmanlara çok büyük görevler düştüğünü dile getiren M. Nihat Ömeroğlu,  uzmanların baktıkları konularla ilgili mevzuat ve pratiğin yanında özellikle uluslararası metin ve pratiklerin önemine vurgu yaptı. Ömeroğlu, “Sizlerin göstereceği yoğun zihinsel faaliyet sonunda Kamu Denetçilerine sunacağınız raporlar kararlarımızın omurgasını oluşturacaktır.Diğer bir anlatımla uzmanların performansı ile kurumun performansının eşdeğerde olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Kurum içi çalışmalara da değinen Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu, daha iyi fiziki şartlar oluşturularak vatandaşa daha iyi hizmet verme gayretinde olduklarını ifade etti.

Ömeroğlu, “Önümüzdeki aylar twinning programı çerçevesinde 24 aya varan yoğun bir uygulama ve eğitim programı başlayacaktır. Bu, uluslararası kurumlarla özellikle AB ombudsmanlık kurumlarıyla da yardımlaşmayı gerektirecektir. Bu yurt dışı eğitimlerden bütün uzmanlarımızın faydalanması için özen gösterilecektir. Arabuluculuk konusunda uzmanlık önemlidir. Bu pratiği artırmak, hedeflerimiz ve yapacağımız planlar için çalışma grubu oluşturulacaktır.” dedi.

Kadın ve Çocuktan Sorumlu Kamu Denetçisi Serpil Çakın da toplantıda kısa bir konuşma yaptı. Çakın, Kamu Denetçiliği Kurumu oluşturulurken kadın ve çocuklarla ilgili çok fazla şikâyet geleceğini beklediklerini; ancak bekledikleri ölçüde bir talep gelmediğine dikkat çekti. Kadın ve çocukların Kuruma ulaşmasında aksaklıklar olabileceğini ifade eden Çakın, kadın ve çocukların Kuruma ulaşması konusunda diğer alanlarda görev yapan uzmanlardan da projeler beklediğini kaydetti.

Toplantı, Kamu Denetçiliği uzmanlarının M. Nihat Ömeroğlu’na ilk bir aylık süreçle ilgili görüşlerini dile getirmelerinin ardından son buldu.

 Ref: KDK

Kamu Denetçiliği Kurumu İlk Bir Aylık Süreç Değerlendirmesi’ için 4 yanıt

 1. Sn.M.Nihat Ömeroğlu ; Sizlere başarılar diliyoruz..Yukarıdaki yazınızı okudum..Ancak affedersiniz ama , laf çok icraat yok gibi görünüyor..Zira yaklaşık 1 yada 1,5 ay önce biriminize , Muğla SGK Bağkur il müdürlüğü tarafından halen mağdur durumda bırakılmakta olduğum konu ile ilgili yardımlarınızı talep eden bir bir başvurum olmuştu..Ancaakk geçen zaman içerisinde ne ses vaarr nede sedaaaa…Bumu dur sizlerin çalışma şekli..Doğrusu ne yapıyor olduğunuzu yada yapacak veya yapamayacak olduğunuzu merak ediyorum..Sanki bir kuyuya taş attım..Bu vesile sizlere yeniden rica da bulunmak isterim..Lütfen sesime kulak veriniz..Olumlu yada olmusuz bir yanıt verin hiç değilsede en azından attığımız taşın görüldüğünden emin olalım bari..saygılarımla…Yavuz EVİRGEN ( yaneege@hotmail.com)

 2. Kamu denetçiliği kurumu gerçekten ülkemizin imajı adına, haksızlığa uğrayarak mağdur olmuş gücü olmayan insanlarımız açısından ve mahkemelerimizin iş yüklerinin hafifleyerek diğer davaların kısa sürelerde sonuçlaması bakımından çok yerinde ve zamanında kurulmuş bir kurumdur. Yalnız bu kurumun bir görevininde, bürokrasi ile halkımız arasındaki manevi bağları güçlendirecek bir proje oluşturması gerekmektedir. Öyle bir proje olmalıki, bürokrasi işini ve insanlarımızı, insanlarımız da bürokrasiyi sevmeli. Bu ancak güçlü bir manevi eğitimle olur. Maneviyatı güçlü olmayanlar insani sorumlulukları taşımazlar ve sadece maddiyat üzerinde düşünerek rahat edeceklerini zannederler. Ama bu büyük bir yanılgıdır. Allah sizleri bütün hayırlı işlerinizde başarıya ulaştırsın temennisiyle,tüm kamu denetçi çalışanlarına en derin kalbi duygularımla sevgi ve saygılarımı sunarım.

 3. Mahkeme kararı ve yargı ilamını yerine getirmeyen bir anlayışın nasıl olacaksa kurumun önerilerine, tavsiyelerine bilirkişi raporlarına önem verileceği yazılmış, 1 mayıs 2013 tarihi itibariyle anayasanın 138. maddesinin nasıl memurca hiç sayıldığı ve korkusuzca kanunu uygulamamak adına emsal denebilecek bir kamu denetçiliğine başvurum oldu maalesef memur vurdumduymaz şehirler arası kurum yardımlaşmasına tanık oldum bu kadar pişkinlikle vatandaşı üzülmesine ilk defa şahit oldum hoş başıma gelmeseydi haberim olmazdı her hal en nihayet benimde kuruma başvurumda. 17 sene önce uygulanmayan mahkeme ve yargı ilamını 1 / 1 / 2012 tarihinden defalarca yazışmama rağmen memurun keyfi tutumu mu desem yoksa başından savmak mı istenilen işlem ise uygulanmayan mahkeme kararını uygulaması işverenden alınmayan prim tahsilatının yapılması kurumu zarara uğratma politikası memurun ilk görevi olmuş Anayasanın verdiği karara göre pirim hakkından kişinin kendisi bile vazgeçemez hükmü olmasına rağmen memurun bu hakkı kendinde görmesi ve mahkeme kararında primlerin tahsili hüküm altına alınmış olmasına rağmen tahsil etmemesi bakalım Kamu Denetçilği Kurumunun tavsiyelerine uyulacak mı? İnşallah yanılmıyoruzdur. Kurum olarak Mahkemelerin yükünün azaltılacağı ve vatandaşın zorlukla mücadele ettiği çoğu zaman mücadeleyi bıraktığı, memurun kendi yaptığı görevin Anayasadan üstünde görev olmadığını memur olarak vatandaşın hizmetinde olunması gerektiği vatandaşın adalete olan güveninin memur tarafından haksızı uygulamanın vatandaşın güvensizlik olarak anlamasını ben yaptım benim dediğim olur mantığıyla hareket ettiği bu kanun tanımaz anlayış yeni hayata geçirilen denetleme kurumlarıyla çözülür. İNSANLARIN ÜZÜLMEDİĞİ GÜÇLÜNÜN, ZENGİNİN DEĞİL MAZLUMUN ADALET ANLAYIŞININ HAKKANİYET ÖLÇÜLERİ İÇİNDE YAŞANAN BİR TÜRKİYE İÇİN KURUMUN TÜRKİYE İÇİN İYİ BİR UYGULAMA OLMASI TEMENNİSİ İLE DAHA HUZURLU TÜRKİYE KOLAY GELSİN

 4. öncelikle kolaylıklar diliyorum. tüm kararlarının yaptırım nitelikli değil tavsiye nitelikli olması gözönüne alındığında benzer işlevleri yerine getiren diğer kurumların da olduğu gerçeğinden hareketle denilebilir ki;

  vatandaşların anlaşmazlığını adilane bir çözüme kavuşturmak ve sosyal huzuru sağlamak birincil öncelik olmak yerine, uzlaşmazlıkları fırsata dönüştürüp kazanca çevirme anlayışının adı asla ADALET olamaz… mağdur, mazlum ve mahrum bireylerin mahkemelerde hak arama süreçleri dikkatle incelendiğinde kendilerinin önüne adaletten en önce ödemesi gereken faturaların konulduğunu ve nihai sürece kadar fatura yağmurunun devam ettiğini görürüz.

  boşanma davalarında velayetin taraflardan birisine verilmesindeki lakayat, umursuz yaklaşımların başlı başına sorun olduğu bir kenara, velayeti alan tarafın karşı tarafa mahkeme kararında belirtilen günlerde çocuğu göstermemesi durumunda hiç bir yaptırım ile karşılaşmaması fırsatçılığın en çarpıcı örneklerinden birisidir.

  velayeti alan tarafa suç olan bu durum nedeniyle ceza verilse bir daha bu suçu işlemeye cesaret edemez. ceza verilmemesi ile birlikte karşı tarafa, “çocuğunu görmek istiyorsan her seferinde İcra İflas Kanunu Madde : 25 uyarınca icra dosyası açtır, paraları yatır bu şekilde çocuğunu haczedip sana getirelim” dercesine uygulama uyuşmazlıklardan parasal kazanç sağlamanın en çarpıcı örneğidir.

  hukuksuzluk arkasından başka bir hukuksuzluğu mutlaka doğurur. her hukuksuzluğu parasal kazanca çevirme fikriyatı ile belki kazanç sağlayabilirsiniz. ancak unutulmamalıdır ki, hukuksuzluk damlaları gün gelir sele dönüşür ve bu toplumu yer yüzünden silip götürür…

  saygılarımla…

  Boşanmış Babalar ve Aile Platformu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s