Kamu Denetçiliği Kurumunun yaptırım yetkisi?

Kamu Denetçiliği Kurumu kararları bağlayıcı mıKamu Denetçiliği Kurumuna şikayette bulunacakların sıkça sordukları konulardan biriside Kamu Denetçiliği Kurumu kararları bağlayıcı mı ya da Kurumun yaptırım yetkisinin olup olmadığı hususudur.

6328 sayılı Kanunun 1. maddesinde;

“Bu Kanunun amacı; kamu hizmetlerinin işleyişinde bağımsız ve etkin bir şikâyet mekanizması oluşturmak suretiyle, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve önerilerde bulunmak üzere Kamu Denetçiliği Kurumunu oluşturmaktır” 

denmekte olup buradan anlaşılacağı üzere Kurumun kararları tavsiye niteliğinde olup ilgili kurumlar açısından bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Bu husus Kamu Denetçisi Zekeriya Aslan’ın basına verdiği beyanında da açıkca vurgulanmıştır.

Zekeriya Aslan, mahkeme olmadıklarını, tavsiye kararı yazdıklarını belirterek, “Vatandaş hangi bakanlık veya kurum ile ilgili şikayette bulunmuşsa, o bakanlık ve kuruma tavsiye kararı yazıyoruz. Bakanlık ve kurum kararı yerine getirmediği zaman, gerekli görürsek o kurumu deşifre edebiliriz” diye konuştu. Aslan yerinde inceleme de yapabileceklerini söyledi. Kaynak : http://www.haber3.com/ombudsmanlar-meclisi-gezdi–kamu-basdenetcisi-omeroglu-baskanligindaki-1-haberi- 1905877h.htm#ixzz2QXyTLjU4

Kamu Denetçiliği Kurumu kararları bağlayıcı mı?

Her ne kadar tavsiye niteliği  taşısa da Kurumun vereceği tavsiye kararlarına  bilirkişi raporlarından daha fazla önem atfedileceği ve ilgili kurumların bu tavsiye kararlarına uymamaları sonucu konunun yargıya taşınması halinde mahkemelerin Kamu Denetçiliği Kurumunun  bu tavsiye kararlarını dikkate alacağı ve ayrıca sözkonusu tavsiye kararları doğrultusunda işlem tesis edilmesinde sorumluluğun Kamu Denetçiliği Kurumuna ait olacağı düşünüldüğünde Kamu Denetçiliği Kurumu tavsiye kararları haklı şikayetlere büyük ölçüde çözüm getirecektir.

Kamu Denetçiliği Kurumunun yaptırım yetkisi?’ için 2 yanıt

  1. açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim .görevinizde .başarılar dilerim . İnşallah kamu kurumlarına memur alımı için yapılan sözlu sınavlarda kişilerin kpss puanlarına bakılmadan ,niteliklerine bakılmadan yapılan değerlendirmeler , uygulanan torpil olayları bir son bulur<"""özellıkle bunların ismi ADALET olan bir bakanlıkta olması ayrı bir meseledir""" < Bu memleket birçok yanlışı düzelttİ İnşallah bu yanlışıda düzeltecektir .Bir hikayede derki HZ.İbrahim ateşe atıldığında karınca ağzına su almış ateşi söndürmek için giderken ,karıcaya sormuşlar bu şekilde nasıl ateşi söndürebilirsin diye .o da cevap vermiş söndüremesem nerde durduğumu gösteririm ,yerimi belli ederim ,bunuda Allah görür demiş .Kolay gelsin iyi günler diliyorum .

  2. KAMU DENETCİLĞİ KURUMUNUN KARARLARI TAVSİYE NİTELİĞİNDE OLUP BAĞLAYACILIĞI YOKTUR DENİLİYOR.BAĞLAYACILIĞI OLMAYAN KARARLARIN BİR HÜKMÜ YOKTUR.DENİLİYOR.O ZAMAN ALINAN KARARIN NE ANLAMI VARDIR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s