13+12 şeklinde iki kademeli memurluk sistemi?

Devlet memurluğuna giren çoğu kimse devlet memuru olmanın verdiği güvenceyi kaybetmemek için emekli oluncaya kadar görev yapmak veya görev yapmasalar dahi görev başında bulunarak emeklilik hakkını kazanmak için ömürlerini çürütmektedirler. 60 yaşından sonra emekli olan memurların çoğu ise geriye kalan ortalama 10 yıllık ömürlerini herhangi bir meşgale olmaksızın geçirmektedirler.

Devlet Memurları Kanununda;

Devlet memurluğuna ilk defa atanacaklar 13 yıllık 1.kademe memurluk  görevini yaptıktan sonra emekliliğe hak kazanırlar.  1. kademeyi tamamlayarak emeklilik hakkı kazanan memurlardan İdarenin teklif sunduğu kişiler kabul etmeleri halinde 12 yıllık 2. kademe memurluğa geçiş yapabilirler. 2.kademe memurlar istemeleri halinde emeklilik yaşına kadar görev yaparlar.

2. kademeye alınmayan  ve  istemeleri halinde 13 yılını doldurarak ayrılan memurlardan emeklilik yaşına ulaşanlara  2.kademeden emekli olanların yarısı kadar emekli maaşı bağlanır ve bu kişiler emeklilik yaşına gelinceye  kadar da sağlık güvencesinden yararlanırlar.”

şeklinde bir değişiklik yapılması halinde:

 1. Devlet memurlarına gelecek güvencesinin 13 yıl görevden sonra verilmesi halinde 13 yıl görev yaptıktan sonra devlet memurluğundan ayrılanların  kendi işlerini kurararak istihdam sağlamaları,
 2. Devlet memurunu yeni gireceklerden işini layıkıyla yapanların 2.kademe memurluğa alınmasıyla daha verimli bir memur kadrosunun sağlanması,
 3. Daha çok kimsenin devlet memuru olmasının sağlanması,
 4. 2. kademe memurluğa geçmek isteyenlerin daha verimli çalışmalarının sağlanması

gibi bir dizi kamu menfaatinin yanı sıra insanlara en azından bir seçme hakkı tanınmış olmaz mı?

13+12 şeklinde iki kademeli memurluk sistemi?’ için 10 yanıt

 1. Bu düzenlemelere hiç gerek yok siyaset memurluğa bulaştırılmaz ise sorun otomatikmen çözülür. liyakat ve hakkaniyet düzeni gelmesi gerekmektedir. 25 yıllık kamudayım 20 senesi üst yöneticilikle geçti ne haksızlıklara mazur kaldım ve ne mücadeleler verdim sorun siyasetin kamuya müdahelesi sorunu.ne düzenleme gelirse gelsin siyaset müdahele ettiği müddetçe kamuda verimlilik sağlanamaz.

 2. Devlet memurlarının yaşadığı sıkıntı az geldi galiba. Sayın kamu denetçisi ilave sorun peşinde mi koşuyor? 13+12 yi bırakın 28 yıldır çalışıp, yaş limitini dolduramadığı için emekli olamayan memur var. Ayrıca 44 yıldır memur olup emekli maaşı yarıdan da aşağı düşeceği için emekli olamayan ve 65 yaşını doldurunca zorunlu emekli olacak memur var. Sayın Kamu Denetçisi, tüm memurları kendisi gibi özlük haklarına mı sahip sanıyor acaba?

  1. Nuri bey, elbette hak eden memurun hakkı korunsun. Ancak 84 KPSS A puanıyla başvurduğum uzman yardımcılığı alımında mülakat yaptılar. Anne baba mesleği ve memleketin sorulduğu bu mülakat sonucu KPSS puanı 75 olan kazandığında ben kazanamadım. Kısacası memleketim Kayseri’yi bilemedim, Gayseri dedim galiba…

   1. devlet memurluğuna girip 1999 yılında yeni SGK kademeli emeklilik sistemindeki mağdurlardan biriyim. Mesleğe girdiğimde bu meslekte 20 yıl çalışacağımı biliyordum ama şimdi hiç bir şekilde bilemiyorum SGK Türküye genelinde bir memurun ne zaman emekli olabileceğini hesaplayamıyormu? Bu kurum Türküyede emeklilik işlemlerini yapan asıl kurum değilmi benim gibi bir çok insan var mağduriyetin giderilmesi gerekse iyi olmazmı kişi mesleğe ne zaman girdi ise ne zaman emekli olabileceğini bilse iyi olmazmı

 3. yapılmak istenen güzel ancak devlet memurlarının çoğunluğunun teknik bir bilgisi ve ticaret bilgisi olmadığı için 13 yılın sonunda ilinci 12 yıl için anlaşma yapamayan bir çok memur hayata tutunmada ve yeniden bir iş kurmada sıkıntı yaşayacaktır. Ayrıca ülkemizde kurum yöneticileri siyasi olarak belirlendiği için bu anlaşmalarda taraflı davranmalar olacaktır. Ve idare kendi düşüncesine yakın olan insanları veya kendisine yakın olan insanlara ulaşan insanlarla anlaşarak çalışmalarına devam edecektir. Olan çevresi ve adamı olmayanlara ve karşı göörüşten olan insanlara olacaktır. öncelikle bu sistem düşünüldüğünde kurum yöneticilerinin siyasetle değil görevde yükselme gibi sınav sistemi ile gelen insanlar olması ve azami olarak tarafsızlığın sağlanması gerekecektir.

 4. Fikir çok güzel. Çünkü devlette memurluğa başlayan, vatandaşa hizmet için o makamda bulunduğunu unutuyor ve kendini devletin sahibi görüyor. Hem vatandaşa hizmet için o makamda bulunduğu anlayışının yerleşmesi, hem de ikinci kademe için sürekli kendini geliştirmek zorunda olacağı için hizmet ve verimin artacağı kanısındayım. Kendini geliştirmesi ve mevzuatı takibi belki özel sektöre geçişi veya bağımsız çalışması için de gerekli birikimi oluşturacaktır.

 5. 13 YILLIK 1. KADEME SURESİ İÇERİSİNDE YAPILACAK SINAVLAR, SICIL NOTLARI VB DEĞERLENDİRME YONTEMI SONUCU BELIRLENECEK BİR LİYAKAT PUANI SONUCU YETERLI PUAN ALANLARIN 12 YILLIK 2. KADEMEYE ATANMALARI SAĞLANDIĞINDA İŞE YARAYABILIR. AYRICA ZORUNLU SEBEPLERLE MEMURIYETTEN AYRILMAK ZORUNDA OLANLAR EN AZINDAN BIR HAK KAZANARAK AYRILMIŞ OLURLAR.

 6. Kamunun Daha kaliteli hizmet sunul bakımından önerilen 13+12 sisteminin daha yaralı olacağı kanaatindeyim. Gerek bilği yetersizliği ve gerekse aman aman ben karışmıyayım düşüncesi sonucu, Halkımız arasında en güzel şekilde yerilmektedir:SALLA BAŞINI ALMAAŞI yada GÖZLERİMİ KAPARIM VAZİFEMİ(!) YAPARIM.gibi
  İyi çalışmalar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s