Kamu Denetçiliği Kurumuna Hangi Konular Şikayet Edilebilir?

Kurum;

– Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri ile sosyal güvenlik kurumlarının, mahallî idarelerin, mahallî idarelerin bağlı idarelerinin, mahallî idare birliklerinin, döner sermayeli kuruluşların, kanunlarla kurulan fonların, kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşların, kamu iktisadi teşebbüslerinin, sermayesinin yüzde ellisinden fazlası kamuya ait kuruluşlar ile bunlara bağlı ortaklıklar ve müesseselerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının,

– Kamunun ortak, sürekli ve kamusal bir ihtiyacını karşılayan ve idarî düzenleme, denetim ve gözetim altında kamu hizmeti yürüten özel hukuk tüzel kişilerinin, her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarına ilişkin şikâyetleri inceler, araştırır ve önerilerde bulunur.

Ancak,
– Cumhurbaşkanının tek başına yaptığı işlemler ile re’sen imzaladığı kararlar ve emirler,
– Yasama yetkisinin kullanılmasına ilişkin işlemler,
– Yargı yetkisinin kullanılmasına ilişkin kararlar,
– Türk Silahlı Kuvvetlerinin sırf askerî nitelikteki faaliyetleri, hakkında yapılan şikâyetler Kurumun görev alanı dışındadır.

Yargı organlarında görülmekte olan veya yargı organlarınca karara bağlanmış uyuşmazlıklar hakkında Kuruma yapılan şikâyetler incelenmez.
Sebepleri, konusu ve tarafları aynı olup incelenmekte olan veya daha önce sonuçlandırılan şikâyetler hakkında Kuruma yeniden yapılan şikâyetler incelenmez.

Ayrıca, belirli bir konuyu içermeyen şikâyetler de incelenmez.

NOT: MAHALLÎ İDARELERİN, BAĞLI İDARELERİNİN VE BİRLİKLERİNİN EYLEM VE İŞLEMLERİ İLE TUTUM VE DAVRANIŞLARINA KARŞI YAPILACAK ŞİKÂYETLER 29/3/2014 TARİHİNDEN İTİBAREN ALINACAKTIR.

Kamu Denetçiliği Kurumuna Hangi Konular Şikayet Edilebilir?’ için 11 yanıt

 1. Her şikayetin altında bir takım gerçekler yatar,boş yere de kimse şikayetlerde bulunmaz bunları unutmayalım.Benim şikayetlerim bu devlet tarafından şimdiye kadar engellendi fakat gerçekler her zaman su yüzüne çıkacaktır,bundan eminim ve şikayetlerim devam edecek.

 2. bu memlekete adalet gelmediği sürece hep sızlanıp duracağız. hiç bir zaman adalet yerini bulmuyor. vicdanlar rahatlamıyor. artık umudumuz da kalmamıştır. mücadelemiz de olmayacaktır. Çünkü; Ailemizden miras yoluyla bana ve kardeşlerime intikal olan mülklerimizi benim şahsi borçlarımdan dolayı hileli paylaşım olduğu gerekçesiyle mahkeme kararıyla bozdurdular. ve tamamının satışını istediler. dava 8 senedir ancak sonuçlandı. henüz ihaleye çıkmadı. böyle adaletin ta a….. k…… böyle adalet mi olur. türkiyede adalet yerini bulmazzzzzz

 3. Devlet ekmeğini yemekte olan devlet memurları hem devletin kanunlarını takmıyor,hemde devletin imkanlarını keyi kullanıyor
  örnekmi istersiniz
  -sigara yasağını ençok kapalı mekanlarda devlet memurları çiğniyor(güvenlik kameraları incelensin)
  -devletin lojman ve araçlarının keyi kullanılması
  -devlet bankalarının her türlü haksızlığı yapıp hiçbir ödeme dönütte bulunmaması(kart aidatı,işlem parası,sigorta ödemeleri,… vb gibi)
  -milyarlarca tl’yi yöneten idarecilerin esnaf ve şirketlerle karşılıklı paslaşmaları(hep aynı kişilerin ihaleleri almaları,aynı firmanın iki ayrı kuruma aynı ürünü farklı iyatta satması(bir ekmeği bir yurt 0,55 TL’den,diğeri 0,96 TL’den almakta,bu durumu maliyedeki yada sayıştaydakilerin hiç sormaması)
  “”””””” yani daha milyonlarca vurgun talan adaletsizlik ve hepsinin arkasından çıkan siyasetçiler

  1. Kamuda denetim görevi yapan,üst kademe idarecilerden bahsediyorsunuz sanırım.yoksa bu memurlar hizmetli memur,şef,şube müdürü değildir.

 4. arkadaşlar devlet memurları yemiyor malesef “KELLEBAŞ” diye tarif edilenler yiyor.
  onlar yiyor biz faturayı ödüyoruz. AFİYET OLSUN………

 5. mayıs ayında 17 sene önce SSK’ca uygulanmayan mahkeme kararı ve yargı ilamı ile ilgili yorum yapmıştım. Hoş nisan ayının yorumları duruyor da benim yorumu uçmuş

 6. sahil güvenlik komutanlıgının yanlış kestıgı ıdarı para cezası ve personelın tutumu hakkında burada sıkayette bulunabılırmıyız

 7. Bakırköy 80. Yıl zihinsel engelliler rehabilitasyon merkezinde aynı soy adı taşıyan fikret ay ve mahir ay aynı kurumda görev yapmaktadır kanunlar gereği bu şekilde çalışamazlar işten çıkarılmaları gerekir ama taşeron firma farklı olduğu için islem yapılmıyor ayrıca fikret ay emekli olduğu halde ve sadece haftada iki uç gün gelip çalışmadan devletimizin parasını almaktadır . ayrıca sabahat ide temizlik görevlisi olduğu halde bakici olarak gösterilmiş fazladan maaş almaktadır inşallah konu araştırılıp gereği yapılır saygilar

 8. çankaya nüfüs müdürlüğüne çalıntı kimliğim için gittiğim ve ne yapmam gerekiyor şeklide ki soruma koca kurumdan çıkıp bir kişi adam gibi bir yönlendirme yapmadı herkes başından sağma derdinde insanları 7 Ağustotos öğleden sonra cebeci karakoluna 3 kez gönderdiler her defasında şu ibare yok bu ibare yok gibi saçma sapan açıklamalrla işlemimi geciktirdiler.40 derece sıcaklıkta cebeci karakoluna 3 kez göndermek neyin yada hangi mantığın ürünüdür merak ediyorum kendileri klimalı odalrında yok sigara molası yok çay molası bitmeyen ekabirliklerine yeni alışkanlıklarını ilave etme çabalarındayken küçücük hatta gereksiz ibareler için kimlik yada nüfus gibi net ve güvenilir bilgileri varken ve mernis sistemlerinde bunların hepsi görünüyorken neyin derdindeler merak ediyorum.Burada atomu parçalamıyoruz sonuçta demekte yaptıkları işleri küçümsemek ve hatta masaya yumruklarını vurarak insanlar avazı çıktığı kadar bağırmaları hatta tehdit etmelerini yasal gösterecek bir söylemmiş.Yani ben atomu parçalamıyoruz dediğim için oradaki görevl böyle bir vandallığı yapabilirmiş o da insanmış sonuçta…Bakın dışarıda milyonlarca üniversite mezunu pırıl pırıl gençler kpss lerle boğuşup dururken sağlıklarını kaybetmek uğruna ve de hiç alakasız işlerde çalışmakla meşguller…Bu kadar elllerinde net bilgilerle basit evrak işlemlerini halledemeyen insanlara sesleniyorum lütfen tüğü bitmemiş yetimlerin hakkının olduğu o koltukları lütfen boşaltın hatta defolun….

 9. Merhaba suan hizmet almis oldugum sosyal hizmetler ile ilgili bana yapilan haksizlik ve hakkimda kuruma iletilen yalan beyan uzerine düştüğüm hem maddi hem manevi psikolojik çöküntü içindeyim gereken yerlere şikayetimi iletmeme ragmen ciddi anlamda ilgilenen olmadi ve bu devam ediyor bunu kime nereye nasil sikayet edebilirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s