Kent merkezinde yer alan donatı alanlarının satılmasının yolunu açan 6427 sayılı Kanun

14.02.2013 tarihinde kabul edilen 6427 sayılı YERALTI SULARI HAKKINDA KANUN İLE KAMULAŞTIRMA KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN‘un  3. maddesinde yer alan “”4/11/1983 tarihli ve 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 22 nci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Kamulaştırılan taşınmaz malda, kamulaştırma amacına uygun bir işlem veya tesisat yapılmasından sonra bu hüküm uygulanmaz.””

değişiklik ile zamanında bir kamu hizmetinin görülmesi amacıyla kamulaştırılan ve şu an kent merkezinde kalmış olan rantı yüksek  teknik veya sosyal donatı alanlarının imar planı değişikliğiyle  donatı dışı fonksiyonlara ayrılması halinde kamulaştırmadan önceki  maliklerin taşınmazı geri alma hakkı ortadan kalkacaktır.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunca kanuna eklenen ve TBMM’de kabul edilen bu madde;  imar değişikliği sonunda taşınmazın eski sahiplerince geri alınmasının önüne geçilmesini amaçlamasının yanında,   imar planlarında zamanında yeterince donatı alanları ayrılmasına karşın  bu donatı alanlarının bütçe ayrılarak  kamulaştırılmamaları ve plan tadilatları yapılarak donatı dışına çıkarılmaları nedeniyle donatı alanları yetersiz kalan kent merkezlerinde  açık alan olarak kalmış  az sayıdaki  bu kamu alanlarının da başka bir kamusal amaç için kullanılması yerine ticari bir fonksiyonda kullanılmasının yolunu açarak   kent merkezlerindeki donatıların daha da azalmasına neden olacaktır.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda “Bu teklif ile Mülkiyet hakkını ihlal edebilecek ihtimalleri gündeme getirebileceği, uygulamada hissedilecektir. Bu teklif ile Devlet uzun vadeli planlama ve yerindelik ilkelerinden uzaklaşarak günlük ve kısa vadeli bir planlama ile keyfiliği ön plana çıkararak vatandaşın taşınması geçici bir amaçla kamulaştırıldıktan sonra; değersiz bir tesis kurulduktan 1 yıl sonra, yeni plan ve imar değişikliği ile tesisin ihtiyaç kalmadığı gerekçesi ile taşınmaz 3. kişilere rant getirmesi amacı ile satılabilecek, bu sebeple mülkiyet hakkının ihlali gündeme gelecektir. Burada kötü niyetli belediyelere yol açmış oluruz. Mevcut olan düzenleme ile idarenin keyfi davranmasını, vatandaşın açacağı yeni müdahale veya kal davası, tazminat davaları nedeniyle kurumları daha tedbirli, temkinli davranmaya sevk ettirirken, teklif ile bu temkinli davranışı kaldırmakta, keyfiliğin ve sorumsuzluğun önünü açmaktadır.” 

şeklinde karşı oy verilen teklifin gerekçesinde: 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununda değişiklik yapılmak suretiyle, kamulaştırılan taşınmazın üzerinde kamulaştırma amacına veya kamu yararına yönelik herhangi bir kullanıma gerek kalmaması halinde taşınmazın mal sahibine iadesi ile ilgili hükmün açıklığa kavuşturulması amaçlanmaktadır.” denmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s