Aile Ombudsmanlığı pilot uygulamaları başladı!

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) Kadın Platformu’nca İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Aile ve Şiddet Uluslararası Konferansı’nın açılışında konuşan Şahin,

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, “evlilik kurumu, araba kullanmaktan daha önemsiz değil” diyerek, “evlilik öncesi eğitim” ile ilgili bilgi verdi.

Eskiden geleneksel aile yapısında aileyle ilgili bir sorun olduğunda çevreden bir kanaat önderi, öğretmen, imam ya da muhtarın bunu çözmeye çalıştığını, ancak büyük şehirlerde bunu sağlamanın pek mümkün olmadığını anlatan Şahin, bu ihtiyacı gidermek için “aile ombudsmanlığı”nı geliştirdikleri ve pilot uygulamasını yaptıklarını bildirdi.

Bir anket çalışmasına göre, son 15 yılda ortalama her yıl 550-650 bin kişinin evlendiğini aktaran Şahin, bunlardan yaklaşık dörtte birinin boşandığını, ayrılan çiftlerin yüzde 80’inin yeniden evlendiğini, bunların yüzde 14’ünün de hayatını yeniden eski eşiyle birleştirdiğini kaydetti.

Aile ombudsmanlığı modellemesiyle boşanma kararı alan çiftleri kararlarını tekrar düşünmeye yönlendirmeye ve boşanma olacaksa bunun en az zararla gerçekleşmesini sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Şahin, “Medyada yer aldığı gibi ikna odası, zorla durdurma gibi değil. Bilgiyle, eğitimle, süreci yönetmek. Süreci yönetirken iki kişinin vereceği karara göre bunu yapma şeklinde bir çalışmayı hayata geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

Kaynak : haber3

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s