Kamu Basdenetçisi seçildikten sonra SINAVSIZ olarak 75 Kamu Denetçiligi Uzmanını dogrudan atayacak!

Kamu Başdenetçisi ve Kamu Denetçisi için TBMM Başkanlığına başvurular 30.10.2012 Salı günü saat 18:30’a kadar devam edecek. Kamu Denetçiliği Uzmanı  ve Uzman Yardımcılığına başvurular için ise herhangi bir duyuru yapılmamış olup 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kanununun Geçici 4. maddesine göre 150 adet uzman kadrosunun 75 adetine bir defaya mahsus olmak üzere Kamu Başdenetçisi tarafından sınavsız ve gerekirse ilansız olarak (Kanunda ilan zorunluluğu konmamış) doğrudan atama yapılacaktır. Kanununun Geçici 1. maddesinin 4. fıkrası şu şekildedir:

(4) Başdenetçi ve denetçilerin seçimi tamamlandıktan sonra Başdenetçi tarafından doksan gün içinde; bir defaya mahsus olmak ve ekli listede yer alan Kamu Denetçiliği Uzmanı unvanlı serbest kadro adedinin yüzde ellisini geçmemek üzere, 25 inci ve 26 ncı maddelerdeki şartlar aranmaksızın, doktora yapmış üniversite öğretim elemanları veya kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olup, mesleğe özel yarışma sınavı ile girilen ve belirli süreli meslek içi eğitimden sonra özel bir yeterlik sınavı sonunda atanmış olanlardan kamu denetçiliği uzmanı olarak atama yapılabilir. Kamu denetçiliği uzmanı olarak atanacakların mesleklerinde en az beş yıllık deneyime sahip olmaları gerekir.

Bu nedenle, doğrudan seçilecek 75 adet  Kamu Denetçiliği Uzmanlığına başvurmak isteyenlerin konuyu yakından takip etmeleri gerekmektedir.

Geriye kalan 75 adet Kamu Denetçiliği Uzmanlığı kadrosuna Kamu Denetçiliği Uzman Yardımcılarından atama yapılacak olup Kamu Denetçiliği Uzman Yardımcılığına ise sınavla atama yapılacaktır.

Kamu Basdenetçisi seçildikten sonra SINAVSIZ olarak 75 Kamu Denetçiligi Uzmanını dogrudan atayacak!’ için 2 yanıt

  1. ‘mesleğe özel yarışma sınavı ile girilen ve belirli süreli meslek içi eğitimden sonra özel bir yeterlik sınavı sonunda atanmış olanlardan…’ CÜMLESİ TAM OLARAK NE DEMEK BUNA BAKILIRSA FAKÜLTE MEZUNU BİLE OLMAYA GEREK YOK SANIRIM? YANILIYOMUYUM?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s