Kamu Basdenetçiligine ve Kamu Denetçiligine Basvurular 11 Ekim’de Baslıyor.

TBMM Başkanı Çiçek, Kamu Denetçiliği aday adaylığı için başvuruların 11 Ekim 2012 tarihinde başlayacağını ve 30 Ekim 2012 tarihinde sona ereceğini söyledi. Konuya ilişkin yayınlanan basın açıklaması şu şekilde:

KAMU BAŞDENETÇİLİĞİ VE KAMU DENETÇİLİĞİ SEÇİM SÜRECİNE İLİŞKİN

BASIN AÇIKLAMASI

Bilindiği üzere Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu 14.06.2012 tarihli Resmi  Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Kanun 1 kamu başdenetçisi ile 5 kamu denetçisinin seçimi görevini TBMM’ye vermiştir. Başkanlığımız Kanun hükümleri çerçevesinde ve Kanunda açık olmayan hususlarda teamülleri dikkate alarak bir seçim takvimi hazırlamıştır. 

Buna göre öncelikle 11.10.2012 tarihinde kamu başdenetçiliği ve kamu denetçiliği için Resmi Gazete’ye ilan verilecek, ayrıca ilan TRT’den ve TBMM internet sitesinden de duyurulacaktır. Söz konusu ilanda Kanunun 10. maddesi uyarınca başvuru şartları ile başvuruda istenen belgeler ve başvuru usulü açıklanacaktır. 

TBMM Başkanlığına hitaben yazılacak başvuru dilekçesi ekinde “özgeçmiş; son altı  ay içerisinde çektirilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf; onaylı nüfus cüzdanı örneği; en az dört yıllık yüksek öğrenim diplomasının ya da mezuniyet belgesinin onaylı örneği; Cumhuriyet Savcılığından son üç ay içerisinde alınmış adli sicil ve arşiv bilgilerini gösterir belgenin aslı; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmış/çalışmakta olanlar için sicil özeti/hizmet belgesi;  uluslararası kuruluşlarda çalışmış/çalışmakta olanlar için ilgili kuruluşta çalışmış olduğunu gösterir belge; sivil toplum kuruluşlarında veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında ya da özel sektörde çalışmış/çalışmakta olanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet döküm belgesi aslı” yer alacaktır.

Kamu başdenetçiliği ve kamu denetçiliği aday adaylığı için başvurular 11.10.2012 Perşembe günü başlayıp 30.10.2012 Salı günü saat 18.30’da son bulacaktır. Aday adayları başvuru dilekçesi ve ekindeki belgeleri TBMM’nin evrak birimine elden teslim edebilecekleri gibi posta yoluyla da iletebilirler. Başvuru süresinin bitiminden sonra yapılan başvurular işleme alınmayacaktır.

Başvuruların alınmasını takiben başvuru dilekçeleri ve eki belgeler Başkanlığımızca Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon Başkanlığına ulaştırılacaktır.

Karma Komisyon, başvuru süresinin bitiminden itibaren 15 gün içinde belirleyeceği üç başdenetçi adayını Genel Kurula sunulmak üzere TBMM Başkanlığına bildirecektir. Genel Kurul da, sonraki 15 gün içinde ve en çok 4 turda Başdenetçi seçimini tamamlayacaktır.

Kamu denetçilerinin seçimi ise Karma Komisyonda tamamlanacaktır. Başvuru süresinin bitiminden itibaren Karma Komisyon tarafından oluşturulacak alt komisyon 15 gün içerisinde, başvuruda bulunan aday adayları arasından, seçilecek denetçi sayısının üç katı olan  15 adayı belirleyecektir. Karma Komisyon da, sonraki 15 gün içinde bu adaylar arasından 5 denetçinin seçimini tamamlayacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.
Cemil ÇİÇEK
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı

Kamu Basdenetçiligine ve Kamu Denetçiligine Basvurular 11 Ekim’de Baslıyor.’ için 4 yanıt

  1. internet sitenize girdim. Bilgiler için teşekkür ederim. Fakat, anlaşılır değil. Sitenizde vatandaşı güçlendiren sistem olan Ombudsman ile arabuluculuk birbirne karıştırılmıştır. Diğer yandan ombudsman anlaşılır değil, kafa karıştırıyor. Teftiş kurulu başkanlıkları gibi vatandaşı denetleyen kurum olarak algılanıyor. Sitenin rengi vatandaşa gülümsemeli.
    Başarınız başarımızdır. Selam ve hürmetlerimle

  2. Bu kamu denetçiliği işi için tüm Türkiye genelinde kaç eleman görevlendirilecektir. Bunu öğrenemedik. 10-15 kişi tarafından tüm Türkiye’deki kamu denetçiliği işi yapılmayacak ya. Neden bu konu tam olarak kamoyuna duyurulmadı. Bilen varsa lütfen anlatsın.

  3. Sadullah Bey sorunuz çok doğru. Benim anladığım kadarıyla ombudsmanlık sistemi aynı mahkemeler gibi işleyecek. Örneğin, illerde adli mahkemeler benzeri Kamu Denetçiliği Büroları ve buralarda çalışan uzmanlar, merkezde Yargıtay benzeri Kamu Denetçiliği Kurumu ve kamu denetçileri. İllerde yer alan bürolarda çalışan uzmanlar tarafından alınan ve reddedilmeyen şikayetler çözüm önerileri ile birlikte Ankara’ya Kamu Denetçiliği Kurumuna iletilecek ve buradan Kamu Başdenetçisi ve Denetçileri tarafından aynen uygun bulunan veya tashih edilerek uygun bulunan öneriler gereği için ilgili kuruma gönderilecek. Mahkemelerden farkı çözüm önerisi üretmesidir. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s