Milli Eğitim Bakanlığına veya Hazineye ait araziler üzerinde Yap İşlet Devret Modeli ile özel okul yapılmasına dair yönetmelik yayımlandı!

Eğitim Öğretim Tesislerinin Kiralama Karşılığı Yaptırılması ile Tesislerdeki Eğitim Öğretim Hizmet Alanları Dışındaki Hizmet ve Alanların İşletilmesi Karşılığında Yenilenmesine Dair Yönetmelik”in yürürlüğe konulması; 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 23 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 27/8/2012 tarihinde kararlaştırılmış ve yönetmelik 08.09.2012 tarih ve 28405 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu yönetmelik ile Milli Eğitim Bakanlığı okul sayısını arttırmak ve 200 binin üzerindeki derslik ihtiyacını karşılamak amacıyla, imar planlarında eğitim alanı olarak ayrılmış yerlere özel okul yapma imkanı getirmektedir.

Mülkiyeti Hazineye ait veya Bakanlığa tahsisli ve imar planında eğitim alanında kalan taşınmazlar tapuda üst hakkı verilmek kaydıyla  Yap İşlet Devret Modeliyle özel okul yapılmak üzere ihale  edilecektir.

Mülkiyeti gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine ait ve imar planında yine eğitim alanında kalan yerlerin malikleri, imar planında “Eğitim Alanı” olarak ayrılan  bu yerlerini imar planı tadilatı ile “Özel Eğitim Alanı”na dönüştürmek kaydıyla özel okul yapabilecektirler, ancak; Milli Eğitim Bakanlığı, mülkiyeti şahıslara ait veya şahıslarca Hazineden kiralanmış  bu eğitim alanlarında özel okul yapmak için  Bakanlıkça verilecek muvafakat karşılığında Milli Eğitim Bakanlığına ayrıca bir okul daha yapılmasını şart koşmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığına yapılacak olan bu ikinci okul aynı il içerisinde olabileceği gibi başka bir ilde de olabilir.

Ekonomi Bakanlığınca, nerede yapılırsa yapılsın okul yatırımlarına teşvik açısından 5. ve 6. derecede kalkınmakta öncelikli iller için belirlenen imtiyazlar tanınacaktır.  Bu imtiyaz, 1. Bölgede yapılan  toplam 100 liralık bir eğitim yatırımının  yaklaşık olarak 45 liralık kısmının teşvik ile karşılanması anlamına gelmektedir. Ekonomi Bakanlığınca sağlanan bu teşviklerle bir nevi Milli Eğitim Bakanlığına yapılacak ikinci okulun masrafı Devletçe karşılanmış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s